Sikeresnek nevezte a kongói ENSZ-misszió (MONUC) a helyi hadsereggel közös, "Rock of Steel" hadműveletet az ország északi részén, amiben bangladesi és kongói katonák Ituri régiójában tisztítottak meg városokat az FPRI lázadó csoport tagjaitól. Egyébként is zajlik a demilitarizáció az ország volatilis keleti részén: néhány napja 18 militáns csoport írt alá békeszerződést és fogadta el ezzel saját feloszlását. A pozitívnak tűnő képet azért jelentősen árnyalja, hogy az FPRI mellett aktív maradt a kivui FDRL és az északon tevékenykedő LRA, aminek tagjai változatlanul terrorizálják a civileket. Közben Uganda azzal vádolja az egyik segélyszervezetet, hogy az LRA-nak juttat ellátmányt, és ezzel segíti annak fennmaradását szorult helyzetében a szudáni határvidéken.
Folytatódó erőszak és politikai gyilkosságok Szomáliában: lelőtték a kormánybarát ICU egyik parancsnokát, valamint merényletet kíséreltek meg az egyik Hawiye tradícionális vezető ellen is Mogadishuban. A támadásokkal az Al-Shabaab radikális szervezetet vádolják. Kormánykatonák ráadásul lelőttek 2 embert, amikor azok kisbusza egy harci járműnek ütközött a fővárosban. Közben Kismayo környékén összecsapások voltak: Abdalle Birole és Bulo Haji falukban az egymással elvileg szövetséges, ám más klán tagjaira építő Mu'askar Raskamboni és Mu'askar Anole csaptak össze egymással. A halottak számát hétre teszik.
Nigériában támadás érte a francia Total olajipari cég egy hajóját, annak török kapitányát és a legénység egy tagját a fegyveresek magukkal hurcolták. Az akció jól illeszkedik az olajcégek elleni támadások és a külföldiek elrablásának trendjébe is. Nem véletlen, hogy a haditengerészet fegyverkezik: új hajók és helikopterek bevetésére készül a fegyveresek ellen. Nem egyszerű a kormányzat dolga: a gazdasági és vallási törésvonalak mellett még a tradícionális közösségek szembenállásával is törődniük kell, Benue államban például 5 ember halt meg egy boszorkánysággal kapcsolatos incidensben.
Kenyában egy 2000 fős csoport a Mungiki szekta vélt vagy valós követőire vadászik. Eddig 14 embert lincseltek meg, legutóbb 3 diákot és egy 83 éves férfit - az utóbbit felakasztották. A csőcselék saját állítása szerint a rendőrség hallgatólagos beleegyezésével tevékenykedik - maguk a rendőrök arról beszélnek, lincselések zajlanak, és ezért nem kívánnak velük foglalkozni. A Mungiki szekta mintegy párhuzamos államot alakított ki Kenya szegénynegyedeiben, a velük való leszámolás az állam érdeke is - úgy tűnik, még ezzel a módszerrel is.