észak-kivuban sajnos kiújultak a harcok, nyazale városkában (falu?) goma környékén, a kormánycsapatok (FARDC) kiüríteteni kényszerültek állásaikat. közben kiwandja (a fent említett rutshuru közelében fekszik) falunál ismét összecsaptak a mai-mai milíciák nkunda csapataival. a belső menekültek száma eléri a 65.000 ezret, ők főleg a goma mellett fekvő kibati táborban tartózkodnak. az ENSZ segélykonvoja beérkezett a táborba, talán valamit segít. a tűzszünetnek azonban ezennel vége.
fent kicsit nagyvonalúan intéztem el az FDLR-t. ez a milícia az egykori, népirtással vádolt ruandai hadsereg és az interahambwe milíciák maradványait tömöríti, gyakorlatilag az 1994-es ruandai népirtás végrehajtóiról van szó. a kormánycsapatok velük keverve harcolnak, gyakran közös bázisokat használnak. az FDLR különösen kegyetlen szereplő ebben a harcban, ahol a többiek sem hordanak kesztyűt.
közben a szudáni határnál az ugandai illetőségű LRA (lord's resistance army) milícia is betört kongói területre, tovább fokozva a kormányzat amúgy sem kis gondjait. az LRA és a FARDC nem ma kezdték a harcot, de most fokozódik az intenzitása, az ugandaiak tudják, hogy a kormányzati csapatok le vannak kötve délen, ezért mernek pattogni. az ugandai kormány közben blokkolja a tárgyalásokat nkunda és a kinshashai kormányzat között, ruanda pedig változatlanul támogatja a hadurat. a helyzet bonyolult és kellemetlen.
most találtam meg egy nov 3adikai hirt, amely arról ir, hogy a lázadók szerint robert mugawe zimbabwei elnök csapatokat küldött a kongói kormány megsegítésére. ezt az alapján állítják, hogy zimbabwei lőszert találtak a csatatereken.
"Zimbabweans and the FDLR are the ones that fight, government forces simply run away and we remain fighting. We have given this evidence to MONUC and they acknowledge this." - mondta a CDNP egyik szóvivője.
az indiaiak felfogták a helyzet veszélyességét, ezért a térségben lévő 6. könnyűgyalogos-zászlóaljukat az elit egységük, a gurkhák egy zászlóaljával (1200 ember) váltják fel. a gurkhák a brit hadsereg legkiválóbb egységét alkották indiai különválása előtt, egy dandárt nagy britannia azóta is fenntart. nem vicces fiúk, bár más kérdés, hogy mennyire jók humanitárius ügyekben.