Egy most megjelent tanulmány szerint az év eleje óta megint egyre fokozódik a kalózok aktivitása Szomália partjainál. A legfrisebb hírek szerint 3 millió dollárt zsebeltek be a a Sirius Star szupertankerért, amit a napokban engedtek útjára. Közben az USA bejelentette egy új, a kalózok elleni harcot feladatául kapó harccsoport, a Task Force 151 felállítását, ami január közepétől veheti át az ellenakciók irányítását. A nemzetközi közösség új szövetségessel is gyarapodott a tegnap megválasztott Mohamed Farole puntlandi elnök személyében, aki a kalózok elleni fellépést jelölte meg egyik fő céljaként. Ami a déli részeken folytatódó harcokat illeti, Gedo régióban az iszlamisták megöltek egy polgármestert, Galgaduud régióban viszont az iszlamista ICU egyik helyi vezetőjét iktatták ki.
A súlyos krízisben lévő Zimbabwéből érkezett: a hadsereg a nemzeti parkok elefántjait öli le, hogy embereit etetni tudja. Ez is mutatja, mennyire nehéz a helyzet. Az ellenzéki Morgan Tsvangirai ismét asztalhoz akar ülni Mugabe elnökkel, hogy megegyezzenek a hatalom megosztásában, a sikerre azonban kicsi az esély. A kormányzat emberei egyre paranoiásabbak, mindenhol lázadót látnak: legutóbb egy cserkésztáborra csaptak le, teljes katonai erővel. És ha már ott voltak, a policy szintre emelt rasszizmus eredményeként 2 fehér farmert is őrizetbe vettek a környéken.
A vitatott legitimitású tuszi lázadóvezér, Laurent Nkunda csapatai Kongó Kivu régiójában összecsaptak a helyi hutu Mai Mai milíciákkal, hatukat pedig meg is ölték Rwindi környékén. A hír a tűzszünet megszegésén kívül azért is érdekes, mert azt mutatja, Nkundának riválisa állításával ellentétben valóban van még hatalma. (Onnan lehet tudni, hogy a Nkunda-féle frakció volt akcióban, hogy a támadást a hozzá hűséges Mirindi ezredes jelentette be.)