72 óra. Ennyi időt adott a madagaszkári hadsereg főparancsnoka a viaskodó Ravalomanana elnöknek és Rajoelina ellen-elnöknek, hogy politikai megoldást találjanak küzdelmükre, más különben a hadsereg fog beavatkozni. Ma ugyanis megint összecsapások törtek ki a két politikus tábora között a francia követség előtt, ahol Rajoelina most meghúzta magát. Ráadásul lemondott a védelmi miniszter is, miután a hadsereg egyes elemei nem hajlandóak fellépni az ellenzéki tüntetők ellen. Ravalomanana azonban a hadsereg nélkül is nyerő lehet: az utóbbi években a rendőrséget párhuzamos és hasonló erejű szervezetté futtatta fel, és a rendőrök lojalitása az elnök iránt töretlennek tűnik.
A tegnapi fegyveres támadás után ma ismét a politika volt a főszereplő Szudánban. Miközben az ENSZ a térségben maradt szervezetei minden követ megmozgatnak a 13 száműzött segélyszervezet pótlására, Obama amerikai elnök elfogadhatatlannak nevezte a Nemzetközi Büntetőbírógát által körözött szudáni kollégája, Omar Beshir ezen eljárását. Obama arról beszélt, hogy potenciálisan még az eddiginél is nagyobb krízis fenyeget, a becslések szerint kb 1,1 millió darfúri maradhat élelem, víz és gyógyszer nélkül. A khartoumi amerikai követség közben megkezdte a felkészülést a nem létfontosságú személyzet evakuálására. Ezt a megnövekedett terrorfenyegetettség indokolja.
Nigériában ismét gondok vannak az olajkitermeléssel: a Shell most force majeure-t (önhibán kívüli teljesítésképtelenség) jelentett be a Forcados telephelyére, miután múlt héten felrobbantottak egy vezetéket. Közben a katonaság megerősítette a Chevron Escravos telephelyének védelmét, miután fenyegetések érkeztek. A legújabb becslések szerint tavalyhoz képest 20%-al, napi 1,6 millió barrel olajra csökkent a kitermelt olaj mennyisége. És ha mindez nem lenne elég, ott van még a belpolitikai rendetlenség: Yar'Adua elnököt kövekkel dobálták meg a vallási választóvonal mentén fekvő Jos városában, Ekiti államban pedig két politikai párt képviselői vívtak fegyveres harcot, az eredmény 1 halott, 4 sebesült. Yar'Adua elnöknek nem lesz egyszerű dolga, ha békét akar teremteni országában.
A szomáliai kabinet az iszlám Sharia törvénykezés bevezetése mellett döntött. A rendelkezést még jóvá kell hagyni a parlamentnek is, és várhatóan azt is teszi majd. A döntés részben a mérsékelt iszlamistákkal való megbékélést készíti elő, részben pedig Ahmed elnök korábbi politikai programjának (ICU) beteljesítése. Közben véget értek a harcok Baradhere városában, ahol az Al-Shabaab és Ahlu Sunnah Waljamaa csoportok csaptak össze; bár a végeredmény nem tiszta, úgy tűnik változatlanul az előbbiek uralják a települést. A Shabaab folytatja Kismayu kitisztítását is: az augusztusban elfoglalt városban most Hawala cégek (informális pénzügyi hálózatok) sorát oszlatta fel.