Túszdráma a tengeren: szomáliai kalózok elfoglaltak egy amerikai hajót és annak húszfős amerikai legénységét. (Ritka az ilyen hajó arrafelé, de az USA a kormányzati segélyeket saját legénységgel szállíttatja - ezúttal USAID segély volt a rakomány.) A fegyvertelen legénység azonban nem hagyta magát, és valahogy elfogta az egyik kalózt, majd pedig tárgyalásokba kezdett a többiekkel, aminek eredményeképpen a kalózok elhagyták a hajót az egyik mentőcsónakban, magukkal hurcolva a kapitányt. A legénység igyekezett kicserélni a saját foglyát a kapitányra, a kalózok azonban átverték őket, és most teljes létszámban iszkolnak a mentőcsónakban a kapitánnyal együtt. Egy amerikai és hat szövetséges hadihajó a nyomukban van, e sorok írásakor még kétséges a sztori vége. A támadás a partoktól párszáz kilométerre történt, a kalózok ugyanis úgy védekeznek a nemzetközi ellenlépésekkel szemben, hogy "anyahajók" használatával kiterjesztik a hatáskörzetüket, széthúzva az ellenük fellépő flottát, megakadályozva a segélykérésekre való gyors reakciót. A sztoriban még rengeteg a kérdőjel, holnap beszámolunk az új fejleményekről is. Per pillanat egyébként 14 hajó és 260 ember van a kalózok fogságában. Szomáliával kapcsolatos hír még, hogy tárgyalások kezdődtek az Aweys sejk által vezetett Hizbul Islam ellenzéki csoport és a kormány között. A Hizbul a második legerősebb kormányellenes erő az Al-Shabaab mögött, integrációjuk jót tehetne az ország belső megbékélésének - de nem minden árt érdemes megfizetni érte.
A nigériai kormány leváltotta az állami olajvállalat (NNPC) vezetőit, és új garnitúrát nevezett ki. A döntésben biztosan komoly szerepe van az olajkitermelés fokozatos csökkenésének, valamint az ebből következő bevételkiesésnek. Közben az országban újabb emberrablás történt: Ebonyi államban egy külföldi építőmunkást hurcoltak el, és 150 millió nairát követelnek a szabadon bocsájtásáért. Az emberrablások növekvő száma az állam belső gyengülését mutatja, a kriminalitás pedig a Niger-delta felől fokozatosan kúszik fel észak felé.
Újabb, a sajtóban alig követett front nyílt Kongó-Kinshashában: Kivu (FDRL) és Uélé régiók (LRA) után ismét fellángolt a harc Ituriban is. Március 31-én Bunia közelében az FPJC csoport támadott meg falukat, két nappal később pedig az FPRI csoport ellentámadást hajtott végre a körzetben. Az FPJC tavaly szakadt ki az FPRI-ből, és a két csoport a kongói hadseregen kívül immár egymással is harcban áll. Eddig 30.000 embernek kellett elmenekülnie az otthonából a kiújult attrocitások miatt.