HTML

afrika harcban

háború és béke afrikából. napi hírek a konfliktusok gócpontjaiból az afrikai sajtó alapján, hosszabb tematikus elemzésekkel fűszerezve.

Naptár

december 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Tüntetők közé lőtt a rendőrség Szomáliföldön

2009.04.08. 04:03 silenthunter

Szomáliföldön súlyosra fordult az alkotmányossági krízis, amit 2008 nyara óta tart. A Szomáliából kivált, de facto önálló köztársaság ugyanis azóta nem képes elnökválasztások tartására, Riyale elnök először április 6-ig kapott hosszabbítást, most ezt a parlament októberig terjesztette ki. Ezt az ellenzék nem nézte jó szemmel - Mohamed Silanyo ellenzéki vezető támogatóinak százaival demonstrációt szervezett Hargeisa városában, azonban a sétáló tömegbe a hírek szerint belelőttek a katonák. Szerintem inkább csak feléjük lőhetettek, mert mindössze egyetlen sérültről szólnak a hírek, a tömeg ezután feloszlott. Berbera városában a demonstráció el sem kezdődött, ott ugyanis mintegy preventíve letartóztatták az ellenzék helyi vezetőjét. Ez a krízis jelentősen megtépázza az országkezdemény nemzetközi tekintélyét, és tovább csökkenti függetlenségi terveinek esetleges támogatásának esélyét.

Újabb támadás érte a szudáni ENSZ-békefenntartó missziót (UNAMID): ezúttal egy autójukat térítették és lopták el fegyveresek. Az utasoknak nem esett bántódása, az eset jelentősége abban van, hogy beillik az utóbbi hetekben a kéksisakosok elleni támadások szaporodásának képébe.

Folytatódik a politikai harc Madagaszkár irányításáért: miközben Marc Ravalomanana megbuktatott elnök az AU vezetésével tanácskozott, Andry Rajoelina puccsista rezsimjének a központi bank dolgozóinak sztrájkjával kellett szembenéznie. Az ország súlyos gazdasági helyzetben van, Rajoelina színrelépése pedig el is szigetelte. Ravalomanana visszatéréséért dolgozik az AU mellett az ENSZ, az EU és a SADC is, ez azonban a diplomáciát meghaladó eszközök bevetése nélkül nem lesz egyszerű feladat.

Kaddhafi líbiai elnök közvetítésével béketárgyalások kezdődtek Niger kormányzata és a tuareg FPN és MJN lázadók között, akik hosszú évek óta harcolnak egymással. Az ország északi részén viszonylagos de facto autonómiában élő tuaregek kérik a részüket az ország uránkitermeléséből származó jövedelemből, valamint szerepet játszanának a hadseregben is. Jóindulatuk jeléül az MJN elengedett öt katonát és egy csendőrt, akik eddig a fogságukban voltak.

Szólj hozzá!

Címkék: ensz madagaszkár szudán niger darfúr szomáliföld

A bejegyzés trackback címe:

https://africaatwar.blog.hu/api/trackback/id/tr231053085

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása