Három fronton is offenzívába kezdett a szomáliai kormányzat az ország déli részét uraló iszlamista lázadók ellen. A központi részen elért sikerekről korábban már beszámoltunk. Délen, Gedo tartományban a kormányhadsereg az Ahlu Sunnah Waljamaa milíciák által is támogatott oszlopa elfoglalta a fontos Luq városát, ahonnan az azt eddig uraló Hizbul Islam radikális fegyveresei lövés nélkül távoztak. Külön érdekesség, hogy etióp katonák is a győztes csoport részét képezték - Etiópia hivatalos bejelentése vagy kommentára nélkül. Valamivel északabbra, Hiiraan tartományban Bulo Burte városra támadt a hadsereg egyik oszlopa, a harc kimenetele eddig ismeretlen. A Sharif Ahmed sejk vezette kormány politikailag is igyekszik stabilizálni pozícióit és kiterjeszteni lehetőségeit. A tradícionálisan kormánybarát, északi szakadár Puntland autonóm tartománnyal való egyezkedés mellett a kormánynak sikerült átverekednie a parlamenten a statárium (katonai jog) bevezetését az ország területén, valószínűleg egy átfogó offenzíva előjeleként. A fejleményekről folyamatosan beszámolunk.
Tűzharc tört ki katonák és gerillák közt Nigéria Rivers államában, egy katona megsebesült. Mind a hadsereg, mind a MEND nevű lázadó csoport egymásra mutogat a Sama településen történt incidenssel kapcsolatban: nem is ez a lényeg, hanem hogy a tűzszünet a két fél között ennek ellenére is kitart. Közben kacsának bizonyult a hír, miszerint megkezdődött a katonaság kivonása a dél-nigériai Warri körzetéből. A katonák kivonása a MEND egyik követelése a kormánnyal való békekötéssel kapcsolatban, a hadsereg azonban cáfolta emberei távozását a körzetből, mondván emberei maradnak, amíg a helyzet nem "normalizálódik". Nem éppen a normalizációt szolgálta viszont a hadsereg jelenléte Anambra államban: Onitsha városába 6 ember meghalt, 15 megsérült amikor a helyi rendőrség egy akciócsoportja gerillának nézte a hadsereg egy harccsoportját, és tüzet nyitott rájuk. A katonák viszonozták a tüzet, az áldozatok többsége pedig a kereszttűzben maradt civilek közül került ki - teljesen felesleges áldozatokról beszélünk.
Szerződés aláírásával erősítette meg a 2005-ös szudáni békeszerződést (CPA) annak két akkori résztvevője. A mostani "akciótervet" Gration amerikai különmegbízott hozta tető alá, benne az északi és a déli kormánypárt olyan kérdésekről egyezett meg, amelyek kiegészítik a békeszerződésben meghatározott folyamatot. Dél-Szudán 2011-ben népszavazásra készül: akkor válik el, autonóm régióként, vagy külön országként folytatja majd a terület.