Napok óta tart a patthelyzet a tengeren Szomália partjainál, ahol négy kalóz és amerikai túszuk hánykolódik egy mentőcsónakban, a haditengerészettel tárgyalva. A kalózok ma rálőttek egy kis amerikai felderítő hajóra, ami a csónak közelébe merészkedett, visszafordulásra kényszerítve azt. Miközben egy második amerikai hadihajó, a USS Halyburton is a csónak közelébe érkezett, a kalózok által kiküldött, túszokkal tömött és erősítésnek szánt hajók nem találták meg az incidens helyszinét, és egyesek már vissza is tértek a kikötőkbe. Tovább nőtt azonban a kalózok birtokában lévő hajók száma: egy amerikai tulajdonú uszály és 16 fős legénysége (köztük 10 olasz) csatlakozott a túsz-kontingenshez. Közben Szomáliában zajlanak a mindennapos incidensek: délen lelőttek két segélymunkást és sofőrjüket, Mogadishuban pedig megsebesítettek egy parlamenti képviselőt. Az ország belső instabilitása a kalózok létezésének első számú oka és a visszaszorításuk sem lehetséges e tény figyelembe vétele nélkül.
Marokkó Algériát vádolja annak az akciónak az előkészítésével, melynek során a Nyugat-Szahara függetlenségéért küzdő Polisario Front mintegy 1400 híve átkelt egy a marokkóiak által zárt zónává minősített területre, ott szöges drótokat vágott el és a levegőbe lődözött. A két ország kapcsolatát nagyban mérgezi Nyugat-Szahara kérdése, amit az első autonóm tartományként képzelne el, Algéria és a Polisario Front azonban népszavazást szeretne a függetlenségtől. A konfliktus nem csak a gazdasági együttműködés elmélyedését gátolja, hanem az Al-Qaeda elleni eredményes összefogást is.
Összeomlottak a tárgyalások Madagaszkáron, miután a megbuktatott Ravalomanana elnök hívei felálltak az asztaltól, majd pedig 10.000 embert hívtak az utcákra, megkérdőjelezve az ENSZ függetlenségét. Az ENSZ valóban segített az azóta puccsot végrehajó Andry Rajoelinának elkerülni a letartóztatást néhány hete. A madagaszkári rendezés bonyolultnak tűnik, Ravalomanana részvétele nélkül pedig egyenesen lehetetlennek.