Kormányellenes kirohanást intézett a sajtó képviselőihez az egyik jelentős szomáliai vallási szervezet. Az Islamic Council of Amal szerint a kormányerő etióp és külföldi (értsd: ugandai és burundii békefenntartók) segítségével az ország déli részének visszafoglalására készül, hogy aztán Etiópiának játszhassa át azt. Az ilyen és efféle vádak 2007-ben komoly port kavartak és számos embert irányítottak az iszlamista szervezetek zászlója alá: más kérdés, 2009-ben mennyire lehet ezt komolyan venni.
Egyre több támadás éri a sajtóban a nigériai hadsereg az iszlamista Boko Haram szekta elleni fellépését, kritizálva a tematizálást, a brutalitást és a letartóztatások nagy számát. Van aki ennél is továbbmegy: a tisztázatlan körülmények között szitává lőtt (=nyilván kivégzett) szektavezető családja pert is fontolgat. Emellett nem csoda, ha a hatóságok aránylag kesztyűs kézzel bánnak a foglyokkal: 36 vádlott máris szabadlábon védekezhet, óvadék fejében.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) ellenében szólalt fel Kína: az ország képviselői jelezték, nem csak a szudáni elnök, Omar Beshir beidézését tartják rossz ötletnek, de még a vérengzésekről híres ugandai lázadóvezérét, Joseph Konyét is. A nyilatkozaton részben nincs mit csodálkozni: az eleinte szövetségesnek számító Kony és Beshir mindketten Kína állítólagos támogatását élvezték annó. Az azonban még Kínától is meglepő fordulat, hogy egy hasonló mészáros "oldalán" szólal fel, mégha a letartóztatás elleni érv a destabilizáció is.