Elég lassan csepegnek be a hírek Kongóból, annyi most kiderült, hogy csütörtök óta ismét támadásban van Kivu régióban a kormányhadsereg (FADRC) a hutu lázadók (FDLR) ellen. Lubero környékén légitámadást hajtottak végre, és a szárazföldön is felvették a kesztyűt a lakosságot terrorizáló gerillák ellen. Az akciót erőteljesen támogatja az ENSZ; a MONUC misszió kéksisakosai logisztikai és tervezési támogatást nyújtanak a kongóiaknak.
Úgy tűnik, nem sikerül könnyű úton, amnesztiával leszerelni a nigériai lázadókat. A legfontosabb szervezetüknek számító MEND ugyanis bejelentette: az ajánlat rosszul körülírt, diktatórikus, visszás és kipróbálatlan. Jobo Gbomo szóvivő azt is elmondta, a fogságban lévő Henry Okah magas rangú MEND-vezetőn szeretnék teszteltetni egy esetlegesen elfogadható amnesztiát.
Részben kiállt a kalózokért a szomáliai kormányzat: a jelenség okaként legalábbis részben a külföldiek által folytatott partmenti illegális halászatot és toxikus hulladéklerakást nevezte meg, ami megcsappantja a halászok jövedelmét. Ez a kalózjelenség kezelésére létrehozott Contact Group New York-i ülésén hangzott el. A találkozó végkövetkeztetése egyértelműen az volt, hogy a kalózkodást csak egy stabil szomáliai kormányzat kiépítésével lehetne eltűntetni (ezzel mélységesen egyetértek). Szomália elutasítja egy nemzetközi különbíróság létrehozásának gondolatát, szerinte átmenetileg Kenyában kellene ítélkezni a kalózok felett, egy stabil hazai bíróság kiépülése előtt.